KONST / Litografier / Litografier 11843010
*
nr 1184 3010
Litografier
4 st, Horto van Houtteano, Hankolorerade, Flora, 1800-tal, Motivet: 23x15
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 maj 2018
kl 20:57:29
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora hankolorerade horto van houtteano litografier
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:42
-
3258 Färglitografi
2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:46
-
3257 Färglitografi
2 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:09
-
3202 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:23
-
3204 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:43
-
3203 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:49
*
Litografier
nr 1184 3010
Litografier
4 st, Horto van Houtteano, Hankolorerade, Flora, 1800-tal, Motivet: 23x15
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 maj 2018 |
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora hankolorerade horto van houtteano litografier
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:42 -
3258 Färglitografi
2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:46 -
3257 Färglitografi
2 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:09
-
3202 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:23 -
3204 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:43 -
3203 Färglitografi
Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:49